Mart 01 07:02

BAŞARI VE BİLGELİK KURALLARI

 BAŞARI VE BİLGELİK KURALLARI

A- Olgunlaşmanın ve onurlu yaşamanın ilk şartı; “Bakar kör” olmaktan kurtulmak ve Beynini (Aklını, Vicdanını) kullanmaktır.

B- Başarılı olmanın ve Amacına ulaşmanın ilk şartı; Sürekli ve Sistemli çalışmaktır.

C- Sevilmenin ve saygı görmenin ilk şartı; Bencilliği bırakmak ve Empati kurmaktır.

D- Sonsuz huzura ancak İnançla ve Güzel Ahlâkla ulaşılır.

E-  Sonuç olarak: Şu uyarılarımız, inşaallah, uyanlara ışık ve ilaç olacaktır.

         

A- Olgunlaşmanın ve onurlu yaşamanın ilk şartı; “Bakar kör” olmaktan kurtulmak ve Beynini (Aklını, Vicdanını) kullanmaktır.

• Bakmak ve görmek farklı şeylerdir; ama hakikati sezmek ise daha özel bir meziyet ve hidayettir. Örneğin:

Duvarda asılı bulunan ve belirli aralıklarla çalıp bizi uyaran saati duymamak ve hatta görmemek; gaflettir. O saatin, sadece rakamlarını, akrep ve yelkovanını görmek ve kendi kendine hareket ettiğini zannetmek; cehalettirO saatin perde arkasındaki onlarca dişliyi, çarkı ve mekanik yapıyı akla getirmek ve hayalen görmek de; basiret ve ferasettir. Ama asıl, o saati kurgulayan ve kuran zatı düşünmek ve bilmek ise, marifettir. Hadis-i Kutside buyrulan;

“Ben gizli bir hazine idim. Bilinmek istedim ve bu maksatla âlemleri halk ettim” hikmetinin bir anlamı da; Ey insanlar, siz Benim ilmimde saklı bir hazine idiniz. Sizi size bildirmek ve Habibim Muhammed’i (SAV) Zatıma bir ayna yapıp, Onda Kendimi görmek ve sizlere göstermek için mahlûkatı var ettim” demektir.

 

 

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

Yorum Yaz