Şubat 26 14:55

Ümit Özdağ’ın “Özel Anayasa” Muhbirliği ve TÜRKİYE’Yİ BÖLME GİRİŞİMLERİ

Ümit Özdağ’ın “Özel Anayasa” Muhbirliği  ve  TÜRKİYE’Yİ BÖLME GİRİŞİMLERİ

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İlginç İddiaları Ortalığı Karıştırmıştı!

 

Ümit Özdağ'ın iddia ettiği; İYİ Parti'nin diğer partilerle hazırladığı Anayasa metni ortaya çıkmıştı. Meral Akşener ve AKP'li Ömer Çelik bu iddiaları şiddetle yalanlamışlardı. İYİ Parti Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ; CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi’nin ortak hazırladığı ileri sürülen Anayasa Taslağı’yla ilgili yeni bir açıklama yapmıştı. Twitter hesabından açıklamada bulunan Ümit Özdağ, CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’nun 2019’da CNN Türk yayınındaki sözlerini paylaşmıştı.

 

Söz konusu videonun altına Ümit Özdağ, “İbrahim Kaboğlu, anayasa taslağını HDP, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin birlikte hazırladığını 3 Ekim 2019 tarihinde kamuoyuna açıkladığını” hatırlatmıştı. Ümit Özdağ’ın yaptığı bu paylaşımlara; Meral Akşener: İbrahim Kaboğlu etki ajanıdır... İYİ Parti Gn. Bşk. Yardımcısı Nuri Okutan: İbrahim Kaboğlu ruh hastasıdır… Müsavat Dervişoğlu: Ümit Özdağ psikolojik olarak gergin ve sıkıntılıdır... AKP’li Ömer Çelik ise: Ümit Özdağ yalancıdır, ahlâksızdır!.. açıklamalarını yapmışlardı…

 

Söz konusu 10 maddelik “yol haritası” başlıklı girişle başlayan Anayasa Taslağı metninde 2018’den beri yürütülen çalışmalara dair bilgiler yer almaktaydı.

 

Akşener'in, Özdağ’ın "Yeni Anayasa" Açıklamasına Yanıtı

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin başka siyasi partilerle "yeni anayasa" hazırlığı içinde olduğu iddialarıyla ilgili açıklamayı Bilecik'te yapmıştı. Akşener; "İYİ Parti Genel Başkanı olarak söylüyorum; hiçbir siyasi oluşum, platform, kişi, partiyle herhangi bir Anayasa çalışmamız yoktur, nokta" sözleriyle iddiaları yalanlamıştı.

 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, gazetecilerin, “Ümit Özdağ açıklamalarında iki isim verdi ve ‘ben değil bu iki isim aslında disipline gitmeli’ şeklinde bir ifadesi var, nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtlamıştı:

 

“Başka isimleri de saydılar ama Sayın Özdağ’ın beni asıl ilgilendiren ifadesi; ben asla milletime yalan söylemedim demesidir. Milletime yalan söylemedim diyen bir siyasi şahsiyetin göz göre göre yalan söylüyor olması tarafımdan kabul edilebilecek bir davranış değildir. İYİ Parti’de her şey şeffaf bir biçimde yürütülmektedir. İYİ Parti’nin gizli ilişkileri ve ajandaları yoktur. Ümit Bey’in söylediklerini, Demokrasiyi kendi içerisinde içselleştirilmiş bir siyasi partiye yöneltilebilecek ithamlar sınıfına dahil etmiyorum. Arkasında başka şeyler arıyorum, dolayısıyla yalan söylediğini, özellikle HDP’nin içinde bulunduğu bir anayasa görüşmesinin İYİ Parti tarafından yapılabilmesinin mümkün dahi olamayacağını tekrarlıyorum. Ortada kamuoyunu ikna edebilecek herhangi bir belge, veri, delil yokken İYİ Parti’ye yönelttiği bu iftiranın elbette ki bir bedeli olacaktır diye düşünüyorum. Kaldı ki İYİ Parti içerisinde Sayın Ümit Özdağ’ın iddialarını ciddiye alan herhangi bir arkadaşımız yoktur, mensubumuz yoktur. Biz iktidarın büyük yalanlarıyla uğraşıyoruz. Özdağ’ın küçük ve mide bulandıran yalanlarıyla vakit kaybedecek değiliz. Kendisi Disiplin Kurulu’na sevk edildi. Siyasetin bedeli bellidir, İYİ Parti’ye vermeye çalıştığı bu zararın mutlaka bir karşılığı olmalıdır. Kendisine pazar arayan bir işportacı gibi davranıyor. Siyasi alıcısı çıkar mı çıkmaz mı bilmiyorum ama kendini strateji dehası diye tanımlayan bu arkadaşın, bence yaptıkları işi değerlendirebilecek aklı selim arkadaşları da vardır, otursun konuşsun. Kendisini psikolojik yönden de gergin gördüm. Acil şifalar diliyorum.”

 

Peki Ümit Özdağ, iftiracı mıydı, yoksa itirafçı mıydı?

 

Özdağ, son dönemde partisinde yaşanan sıkıntılar ve CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisi’nin ortak hazırladığı ileri sürülen Anayasa Taslağı’yla ilgili basın açıklaması yapmıştı. Meclis’te konuşan Özdağ, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkındaki iddialarını tekrarlamış ve Kavuncu’nun partinin bir sonraki Genel Başkanı olarak hazırlandığını vurgulamıştı.

 

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

Yorum Yaz