Mart 01 07:52

ABD’DE JOE BIDEN DÖNEMİ VE SN. ERDOĞAN’IN DÜMENİ

ABD’DE JOE BIDEN DÖNEMİ  VE  SN. ERDOĞAN’IN DÜMENİ

ABD'de Joe Biden'ın Başkanlığı resmen tescillenmiş durumdaydı!

 

ABD Kongre binasının basılmasının ardından yeniden toplanan ve delege oylarının sayılması işlemine devam eden Kongre, başkanlık seçimini Biden'ın kazandığını resmen onaylamıştı. Kongrede Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerini bir araya getiren ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in riyaset ettiği ortak oturumda, alfabetik sıraya göre her eyaletin delege oylarının hangi başkan adayı ile başkan yardımcısı adayına gittiği yüksek sesle açıklanmıştı. ABD Kongresindeki oturumda Vermont eyaletinin sonuçlarının kayda geçmesiyle Joe Biden 270 delege eşiğini geçerek resmen Başkan olmuşlardı.

 

ABD'de büyük kaos! Trump yanlıları Kongre binasını basınca, "kalkışma" yorumları yapılmıştı.

 

ABD'de seçilmiş Başkan Joe Biden'ın tescil oturumunun yapıldığı Kongre binası Başkan Donald Trump yanlılarınca basılmıştı. Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıklamış, Ulusal Muhafızlar sokağa çıkmıştı. Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Adam Kinzinger, "Bu bir darbe teşebbüsüdür" değerlendirmesi yapmıştı. Trump olayların çığırından çıkmasının ardından itidal çağrısına başlamıştı. Trump ayrıca bir video yayınlayarak, göstericileri "eve dönün" diye uyarmıştı. Joe Biden ise yaşananları "kalkışma" olarak tanımlamıştı. Eski ABD Başkanı George Bush da gelişmelerin "ayaklanma" olduğunu vurgulamıştı. Haberlerde; olaylar sırasında hayatını kaybedenlerin sayısı 5’e çıkmıştı. ABD medyası yaralıların olduğu bilgisini de paylaşmıştı. İngiliz basını "ABD'de anarşi" başlıkları atmıştı. Güvenlik güçleri, Kongre binasını dört saat sonra göstericilerden temizlemeyi başarmıştı.

 

ABD Eski Başkanı Donald Trump'ın başkent Washington DC'deki "Amerika'yı Kurtar" adlı mitinginin ardından ortalık karışmıştı. Aralarında aşırı sağcı Trump destekçilerinin de bulunduğu bir grup, seçim sonuçlarının resmileşmesine yönelik tescil oturumunun yapıldığı Kongre binası önünde toplanıp baskın yapmıştı. Bu noktada polisin müdahalede bulunduğu bazı Trump destekçileri, barikatları aşarak Kongre binasını basmıştı. Capitol olarak adlandırılan Kongre binasında giriş-çıkışlar kapatılırken, güvenlik güçleri destek kuvvet istemek zorunda kalmıştı.

 

Ülkede gerilim bir anda had safhaya tırmanırken, sosyal medyada Trump destekçilerini Kongre binası içinde gösteren fotoğraflar yayınlanmıştı. Kongre üyelerine sığınaklara inmeden önce gaz maskeleri dağıtılmıştı. Göstericiler Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin de odasına girerken, bazı yağma olayları da yaşanmıştı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, güvenlik nedeniyle Kongre binasından çıkarılmıştı. Dünya ABD’deki manzara karşısında şoke olurken Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıklamıştı.

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'deki olaylara ilişkin açıklama yaparak "Washington’daki görüntüler şoke edici. Demokratik seçimin sonucuna saygı gösterilmeli" ifadesini kullanmıştı.

 

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de olayları "ABD demokrasisine karşı görülmemiş saldırı" olarak nitelendirerek seçim sonucuna saygı çağrısı yapmıştı.

 

 AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise "ABD'de yönetimin Joe Biden'a barışçıl şekilde devrinin sağlanacağına inanıyoruz" diye uyarmıştı.

 

Önde gelen Demokrat Kongre üyeleri sosyal medya devlerine Başkan Donald Trump’ın hesaplarının kapatılması için çağrı yaparken, bu konuda ilk adımı Twitter atmıştı. Şirket Trump’ın tweet’lerini silerken, hesabının 12 saat boyunca kilitleneceğini açıklamıştı.

 

Joe Biden’dan ilk açıklama: Bu bir kalkışmadır!

 

ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden, Trump destekçilerinin Kongre'yi basmasının ardından ABD demokrasisi ve hukukun üstünlüğüne yönelik "saldırılara" son verilmesi çağrısı yapmıştı. Biden, "Yapılan protesto değildir. Bir kalkışmadır. Bu kesinlikle kaostur. Ayrılıkçılığa bile girer. Bu kalabalığa çağrı yapıyorum. Geri çekilin" ifadelerini kullanmıştı. Joe Biden, Başkan Trump’a çağrı yaparak, “Ulusal televizyona çık ve yeminini tut, Anayasa’yı savun” teklifinde bulunmuşlardı. Evet, Amerikan rüyası, artık Amerikan kâbusuna dönmeye başlamıştı… Şeytan’ın en büyük şatosu sarsılıp çökmeye ve çözülmeye hazırlanmaktaydı!

 

Donald Trump, 3 Kasım 2020'de yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçlarının netleştirilmesi için düzenlenecek Kongre oturumu için Washington'da toplanan destekçilerine seslenerek seçimlerde hile olduğunu vurgulamıştı. "Demokratlar'ın seçimlerde usulsüzlük yaptığı" konusunda ısrarcı olan Trump, "Asla yenilgiyi kabullenmeyeceğim, pes etmeyeceğim." diyerek taraftarlarını kışkırtmıştı.

 

Devir teslim törenlerinin bile yüzbinlerce askerin çok sıkı güvenlik tedbirleri sayesinde gerçekleştiği bir Amerika’da artık çözülme kaçınılmazdı!

 

Normalde bayram neşesi içinde geçmesi gereken Başkanlık devir teslim törenleri, saldırı ve isyan endişesiyle; Washington’da 30 bin, diğer eyaletlerde on binlerce, toplamda yüz binleri aşan özel askerlerin sıkı tedbirleri gölgesinde ancak yapılmıştı. Eski ABD Başkanı ve Kovboy Şerifi tavırlı Trump, yeni Başkan Joe Biden’a teslimi yapmaktan kaçınmış, yemin törenine katılmamış, suçlu gardiyan gibi Beyaz Saray’dan ayrılmıştı. Üstelik giderayak yaptığı konuşmada: “Umarım bu ayrılık, uzun vadeli olmayacaktır. Bekleyin, bir şekilde geri döneceğim.” şeklinde kafa karıştırıcı ve yine tam bir kovboy tarzı laflar sıralamıştı. Bu sözler, hâlâ fesat çıkarmak için fırsat kollayacağının kanıtıydı. Bütün bunlar, dışarıda savaş ve saldırı, isyan ve terörü azdırıcı, Siyonizm’in zulüm ve sömürü aracı olan; içeride ise, siyahlara, Müslümanlara, Asyalılara ve garibanlara kan kusturan ABD’nin çözülüş ve çöküşünün artık önlenemeyeceğinin işaretleri sayılmalıydı.

 

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

Yorum Yaz