Şubat 26 14:25

BİR RÜYA ÂLEMİNDE, ERBAKAN HOCAMIZIN FATİHA TEFSİRİ VE UYARILARI

BİR RÜYA ÂLEMİNDE,  ERBAKAN HOCAMIZIN FATİHA TEFSİRİ VE UYARILARI

Euzubillahimineşşeytanirracim - Bismillahirrahmanirrahim

 

Önce, Euzu Besmele ile başlayalım. Şeytanın insanlardan en uzak durması gereken zaman olan Kur’an okuma halinde bile -okumaya başlarken- Euzu çekmek tavsiye edilir. Sadece Besmele ile olmaz… Okumaya başlarken bile Euzu çekmek tavsiye edildiğine göre, diğer işlere başlarken bunu yapmanın daha gerekli olduğu anlaşılmaktadır. Kötülüğe karşı bile iyilik yaparak insanlardan gelecek belayı defetmek, Euzu çekerek şeytandan gelecek vesvese ve kışkırtmayı kendilerinden uzaklaştırmak, Kur’an’ın mü'minlere önemli ve özellikli tavsiyeleri arasında yer alır.

 

Aslında Besmeledeki “be”yi anlayarak başlamak gerekir. Besmelenin başındaki “be” yemin harfidir. Rabbimizin, her surenin başında indirdiği bir yemindir. Allah kullarına: “Ey kullarım, bu surede sizin için vaat ettiğim şeylerin hak ve hayır olduğunu bilin, bu surede lütuf, iyilik ve vaatlerimden vaat ettiğim her şeyi size vereceğim…” şeklinde yemin etmektedir.

 

Besmele, Allah’ın Zat ve Sıfatlarına delâlet ettiği için, şeriatın tamamını kapsayan bir suredir. Çünkü “Allah” ismi O'nun Zatına, “Rahman” ve “Rahim” ismi ise O'nun sıfatlarına delâlet etmektedir.

 

Besmelenin fazileti ile ilgili pek çok rivayeti sıralayabiliriz. Mesela: “Sizden birisinin hayvanının ayağı tökezlediğinde (ayağına taş vesaire takıldığında) “lanet olsun” demesin. Zira lanet edilmiş olan şeytandır. Bu şekilde söyleyerek şeytanı anmış ve bir nevi onu yüceltmiş olur. “Lanet olsun” diyeceğine “Bismillahirrahmanirrahim” desin. Bu şekilde söylediğinde şeytan bir nokta kadar olur, sonra da o işten kaybolur gider!” hadisini şu şekilde yorumlayabiliriz: Bir kişi Siyonist Yahudiler hakkında, sürekli olarak onların yakıcı, yıkıcı ve yenilmez bir güce sahip olduklarını, milyonlarca Filistinli kardeşlerimizi katledip durduklarını veya işkence etmek ve gözdağı vermek için hapse attıklarını ve onların diğer hile ve desise ve zorbalıklarını zikredip durursa; onların gerçekten bu güce sahip oldukları fikri bütün Müslümanlar arasında yayılır ve hepsi buna kapılmaya ve onlara karşı asla galip olamayacaklarına inanmaya başlarlar. Siyonizm’in gücü, şeytanın saptırması, onların gücünden, yenilmez olmasından değil, Müslümanların asıl sığınmaları gereken Mercii unutmalarından, kulluk ve cihat görevini yapmamalarından, O'na sığınmamalarından ve zamanla O'na olan inançlarını yitirmeye başlamalarındandır. Çünkü sen Hakkın yanında olmamakla dolaylı biçimde Bâtıla hak etmediği gücü kazandırır ve onları yüceltmiş sayılırsın. Daha önce de söyledik; şeytanın bağımsız bir gücü yoktur; ona o gücü sen verirsin! Bir şeyin reklamını yapmak, her zaman onun güzelliklerini zikrederek olmaz. Bazen de sürekli ona eleştiriler yaparak, hak etmediği kuvveti ve özellikleri ona yakıştırarak reklamını yapar, onu gözlerde büyüttüğünün farkında olmazsın!..

 

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

Yorum Yaz